Skip to content

44 Prospect St.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block5801
Lot30
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description4S-B-17U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage813
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$260,800
78%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,498-0.6%
2024$7,545+40.1%
2023$5,386-0.4%
2022$5,406+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000
Sq Ft813DeedBook 9874, Page 503Recorded1/23/2025

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 9056, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1930