Skip to content

205 Tenth St.(Unit C0213)Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Last Sale Price
$1,070,000
Last Sale Date
Jan 10, 2019

Property Information

Block8803
Lot2
QualifierC0213
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description9S-BCS-91U-1C-E
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,258
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$831,200
89%
Total Assessment$931,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,794-0.6%
2024$20,924+40.1%
2023$14,936-0.4%
2022$14,992+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,070,000

From:

To:

Sq Ft1,258DeedBook 9376, Page 41Recorded1/25/2019

Property Sale

Sale
$970,000

From:

To:

Sq Ft1,258DeedBook 9251, Page 34

Property Sale

Sale
$815,000
DeedBook 9011, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1850