Skip to content

205 Tenth St.(Unit C0501)Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 26, 2011

Property Information

Block8803
Lot2
QualifierC0501
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description9S-BCS-91U-1C-E
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,148
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$779,700
89%
Total Assessment$879,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,644-0.6%
2024$19,767+40.1%
2023$14,110-0.4%
2022$14,163+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8805, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1850