Skip to content

205 Tenth St.(Unit C0723)Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 31, 2015

Property Information

Block8803
Lot2
QualifierC0723
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description9S-BCS-91U-1C-E
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,030
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$580,100
85%
Total Assessment$680,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,187-0.6%
2024$15,282+40.1%
2023$10,909-0.4%
2022$10,950+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 9082, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1850