Skip to content

205 Tenth St.(Unit C0816)Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block8803
Lot2
QualifierC0816
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description9S-BCS-91U-1C-E
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage798
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$426,700
81%
Total Assessment$526,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,761-0.6%
2024$11,835+40.1%
2023$8,448-0.4%
2022$8,480+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft798DeedBook 9623, Page 75Recorded12/14/2021

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7273, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1850