Skip to content

205 Tenth St.(Unit C0925)Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block8803
Lot2
QualifierC0925
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description9S-BCS-91U-1C-E
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage910
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$462,000
82%
Total Assessment$562,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,549-0.6%
2024$12,628+40.1%
2023$9,014-0.4%
2022$9,048+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft910DeedBook 9645, Page 89Recorded3/2/2022

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft910DeedBook 9358, Page 383Recorded11/15/2018

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8879, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1850