Skip to content

515 Manila Ave(Unit C0102)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Apr 9, 2007

Property Information

Block8803
Lot7
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description4S-B-9U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage297
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$185,600
65%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,377-0.6%
2024$6,417+40.1%
2023$4,581-0.4%
2022$4,598+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 8176, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1900