Skip to content

513 Manila Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1870
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2005

Property Information

Block8803
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description3S-B-F-C3-4U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$627,000
54%
Improvement Value:$537,900
46%
Total Assessment$1,164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,012-0.6%
2024$26,175+40.1%
2023$18,685-0.4%
2022$18,755+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1870