Skip to content

94 Mead Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 20, 2004

Property Information

Block9103
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description2S-C-GARAGE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
21%
Improvement Value:$782,900
79%
Total Assessment$992,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,171-0.6%
2024$22,310+40.1%
2023$15,926-0.4%
2022$15,986+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7424, Page 27