Skip to content

866 Newark AvenueJersey City, NJ 07307

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$1,525,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block7806
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description5S-CB+F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,014,000
91%
Improvement Value:$100,000
9%
Total Assessment$1,114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,643-0.6%
2024$22,785+153.9%
2023$8,973-0.4%
2022$9,006+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,525,000

From:

To:

DeedBook 9697, Page 408NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$1,030,000
DeedBook 9449, Page 83`

Property Sale

Sale
$1,030,000

From:

To:

DeedBook 9449, Page 83NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/12/2019

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3406, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 0001