Skip to content

171 BroadwayJersey City, NJ 07306

Industrial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 24, 2012

Property Information

Block9104
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description1S-B-IND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,100
40%
Improvement Value:$527,800
60%
Total Assessment$876,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,581-0.6%
2024$19,704+40.1%
2023$14,065-0.4%
2022$14,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 8873, Page 62

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 8700, Page 581