Skip to content

3257 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1920
Industrial

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Dec 29, 1995

Property Information

Block4602
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-G-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,100
58%
Improvement Value:$404,500
42%
Total Assessment$964,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,540-0.6%
2024$21,675+40.1%
2023$15,472-0.4%
2022$15,530+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 4944, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1920