Skip to content

108-118 Wallis Ave.Jersey City, NJ 06424

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 26, 1995

Property Information

Block9202
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-TRK.TERM
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,200
76%
Improvement Value:$174,800
24%
Total Assessment$725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,189-0.6%
2024$16,291+40.1%
2023$11,629-0.4%
2022$11,673+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4942, Page 244