Skip to content

31 BroadwayJersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1,925,000
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block9305
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
19%
Improvement Value:$713,900
81%
Total Assessment$876,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,581-0.6%
2024$19,704+40.1%
2023$14,065-0.4%
2022$14,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,925,000
DeedBook 9836, Page 677Recorded7/25/2024

Property Sale

Sale
$1,500
DeedBook 7056, Page 263