Skip to content

85 Broadway(Unit C0201)Jersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Sep 15, 2006

Property Information

Block9205
Lot1
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
Description3S-B-28U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
22%
Improvement Value:$248,000
78%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,101-9.4%
2024$7,840+40.1%
2023$5,596-0.4%
2022$5,617+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 8020, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 2006