Skip to content

85 Broadway(Unit C0303)Jersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block9205
Lot1
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
Description3S-B-28U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage847
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
25%
Improvement Value:$210,000
75%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,252-0.6%
2024$6,292+9.3%
2023$5,758-0.4%
2022$5,780+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft847DeedBook 9692, Page 712Recorded8/26/2022

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8263, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 2006