Skip to content

73 BroadwayJersey City, NJ 07306

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2026

Property Information

Block9205
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
89%
Improvement Value:$10,800
11%
Total Assessment$98,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,195+11.6%
2024$1,966+40.1%
2023$1,404-0.4%
2022$1,409+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 9891, Page 961Recorded4/7/2025

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 9886, Page 366Recorded3/14/2025