Skip to content

286 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block10401
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,600
94%
Improvement Value:$5,500
6%
Total Assessment$92,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,057-0.6%
2024$2,069+40.1%
2023$1,477-0.4%
2022$1,483+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0