Skip to content

882 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$36,077,361
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block9305
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description5S-BT-B-C-21U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,600
14%
Improvement Value:$1,454,500
86%
Total Assessment$1,688,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,695-0.6%
2024$37,932
Property History

Property Sale

Sale
$36,077,361
DeedBook 9536, Page 962

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3319, Page 1028