Skip to content

47 Logan Ave.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Nov 16, 2021

Property Information

Block10401
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-D-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
13%
Improvement Value:$1,399,200
87%
Total Assessment$1,609,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,933-0.6%
2024$36,159+219.1%
2023$11,332-0.4%
2022$11,375+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000
DeedBook 9621, Page 38Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3303, Page 61