Skip to content

117 Corbin Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07306

Built 1923

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Nov 11, 2011

Property Information

Block9306
Lot5
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-29U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage753
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
35%
Improvement Value:$123,400
65%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,207-0.6%
2024$4,233+40.1%
2023$3,022-0.4%
2022$3,033+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 8822, Page 1011

Property Built

Built

Year Built: 1923