Skip to content

125 Corbin Ave.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$3,713,333
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block9306
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-B-26U-H
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$910,000
46%
Improvement Value:$1,090,000
55%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,660-0.6%
2024$44,940+40.1%
2023$32,080-0.4%
2022$32,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$3,713,333
DeedBook 9600, Page 221Recorded9/23/2021