Skip to content

117 Corbin Ave.(Unit C0406)Jersey City, NJ 07306

Built 1923

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block9306
Lot5
QualifierC0406
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-29U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage554
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
39%
Improvement Value:$102,300
61%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,736-0.6%
2024$3,759+40.1%
2023$2,683-0.4%
2022$2,694+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft554DeedBook 9225, Page 935Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 8706, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1923