Skip to content

2983 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1991
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 1, 1996

Property Information

Block9402
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description4S-B&CB-C-H-AC
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,500
11%
Improvement Value:$2,785,500
89%
Total Assessment$3,137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$70,049-0.6%
2024$70,488+40.1%
2023$50,317-0.4%
2022$50,506+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 4960, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3336, Page 228