Skip to content

100 Cottage St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890
Vacant Land

Last Sale Price
$5,500,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block9402
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,368-0.6%
2024$5,402+40.1%
2023$3,856-0.4%
2022$3,870+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$5,500,000
DeedBook 9691, Page 746

Property Sale

Sale
$392,500

From:

To:

DeedBook 9039, Page 234Recorded5/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1890