Skip to content

161 Chestnut Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1945

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block9601
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,400
39%
Improvement Value:$308,600
61%
Total Assessment$510,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,388-0.6%
2024$11,460+40.1%
2023$8,180-0.4%
2022$8,211+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 9370, Page 884Recorded1/8/2019

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 7714, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1945