Skip to content

159 Chestnut Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Sep 26, 1985

Property Information

Block9601
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningC-2
Sq Footage908
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,700
51%
Improvement Value:$203,300
49%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,267-0.6%
2024$9,325+40.1%
2023$6,657-0.4%
2022$6,682+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3470, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1900