Skip to content

494 Pavonia Ave.

Jersey City, NJ 07306

Built 1892

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Sep 26, 2018

Property Information

Block9601
Lot31
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building ClassC0821
Description4S-B-D-8U-HAC(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage821
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$253,100
76%
Total Assessment$333,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,438-0.6%
2024$7,485+40.1%
2023$5,343-0.4%
2022$5,363+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft821DeedBook 9348, Page 845Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5703, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1892