Skip to content

502 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1877

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 26, 1999

Property Information

Block9601
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,642
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,500
43%
Improvement Value:$485,500
57%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,981-0.6%
2024$19,100+40.1%
2023$13,634-0.4%
2022$13,685+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1877