Skip to content

282 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1870
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block9601
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U

Assessment

Land Value:$330,000
20%
Improvement Value:$1,346,200
80%
Total Assessment$1,676,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,430-0.6%
2024$37,664+193.5%
2023$12,832-0.4%
2022$12,880+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,550,000
DeedBook 9659, Page 478Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$1,550,000
DeedBook 9659, Page 478

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 9530, Page 804Recorded1/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1870