Skip to content

239 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2014

Property Information

Block9603
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,400
37%
Improvement Value:$490,800
63%
Total Assessment$780,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,422-0.6%
2024$17,531+40.1%
2023$12,514-0.4%
2022$12,561+28.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015