Skip to content

97 Magnolia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 15, 2006

Property Information

Block9603
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F 4U
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage3,702
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,000
32%
Improvement Value:$571,800
68%
Total Assessment$840,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,775-0.6%
2024$18,893+40.1%
2023$13,486-0.4%
2022$13,537+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 7845, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 2006