Skip to content

205 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 30, 1987

Property Information

Block5902
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,840
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,300
27%
Improvement Value:$624,400
73%
Total Assessment$849,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,974-0.6%
2024$19,093+40.1%
2023$13,629-0.4%
2022$13,680+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 3862, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1895