Skip to content

267 Baldwin Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 26, 2019

Property Information

Block9606
Lot1
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
10%
Improvement Value:$468,000
90%
Total Assessment$520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,612-0.6%
2024$11,684+47.2%
2023$7,940-0.4%
2022$7,970+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 9400, Page 938Recorded5/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1880