Skip to content

267 Baldwin Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$488,000
Last Sale Date
Jan 11, 2020

Property Information

Block9606
Lot1
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage971
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
11%
Improvement Value:$463,900
89%
Total Assessment$520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,612-0.6%
2024$11,684+47.2%
2023$7,940-0.4%
2022$7,970+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$488,000
Sq Ft971DeedBook 9473, Page 441Recorded2/19/2020

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

DeedBook 9335, Page 346Recorded8/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1880