Skip to content

46 Trenton St.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2022

Property Information

Block9701
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1UH-MG-1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,343
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
58%
Improvement Value:$237,900
42%
Total Assessment$562,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,570-0.6%
2024$12,648+40.1%
2023$9,029-0.4%
2022$9,063+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

DeedBook 9127, Page 958Recorded6/28/2016

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5072, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1922