Skip to content

48 High St.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2009

Property Information

Block10803
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,700
59%
Improvement Value:$203,100
41%
Total Assessment$493,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,027-0.6%
2024$11,096+40.1%
2023$7,921-0.4%
2022$7,950+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922