Skip to content

6 Elizabeth St.Jersey City, NJ 07306

Vacant Land

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block9702
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$797,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$797,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,752-0.6%
2024$11,826+40.1%
2023$8,442-0.4%
2022$8,473+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft1,620DeedBook 9815, Page 631Recorded4/16/2024