Skip to content

19 Henry St.Jersey City, NJ 07306

Built 1870

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 21, 2004

Property Information

Block9703
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,030
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,300
49%
Improvement Value:$291,600
51%
Total Assessment$571,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,771-0.6%
2024$12,851+40.1%
2023$9,173-0.4%
2022$9,208+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 7328, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1870