Skip to content

128 Chestnut Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$952,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block9704
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,258
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,000
37%
Improvement Value:$488,900
63%
Total Assessment$772,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,259-0.6%
2024$17,367+40.1%
2023$12,397-0.4%
2022$12,444+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$952,000
Sq Ft3,258DeedBook 9615, Page 681Recorded11/18/2021

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7410, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1880