Skip to content

130 Chestnut Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block9704
Lot7
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage950
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
23%
Improvement Value:$268,100
77%
Total Assessment$348,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,773-0.6%
2024$7,822+40.1%
2023$5,584-0.4%
2022$5,604+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 9143, Page 953Recorded9/8/2016

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 8109, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1910