Skip to content

158 Chestnut Avenue(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 1860

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 16, 2020

Property Information

Block9706
Lot3
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-B-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage528
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
29%
Improvement Value:$195,000
71%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,141-0.6%
2024$6,179+32.1%
2023$4,677-0.4%
2022$4,695+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft528DeedBook 9486, Page 914Recorded5/22/2020

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 9214, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1860