Skip to content

209 Brunswick St.Jersey City, NJ 07302

Commercial
Vacant

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 23, 2005

Property Information

Block9802
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
99%
Improvement Value:$1,000
1%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,439-0.6%
2024$3,460+40.1%
2023$2,470-0.4%
2022$2,479+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7695, Page 185