Skip to content

213.5 Brunswick StreetJersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 14, 2004

Property Information

Block9802
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,300
99%
Improvement Value:$1,000
1%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,446-0.6%
2024$3,467+40.1%
2023$2,475-0.4%
2022$2,484+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 7194, Page 271