Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
362 Seventh St.Jersey City, NJ 07302
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 15, 2016
Property Information
Block9802
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98
Building Details
Building Class---
Description1S-B-CB-W-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$124,900
36%
Improvement Value:$219,800
64%
Total Assessment$344,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,697 | -0.6% |
| 2024 | $7,745 | +40.1% |
| 2023 | $5,529 | -0.4% |
| 2022 | $5,550 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.