Skip to content

596.5 Grove Street(Block 7104 Lot 6)Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Jun 11, 2016

Property Information

Block7104
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,500
99%
Improvement Value:$2,400
1%
Total Assessment$372,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327-0.6%
2024$8,379+40.1%
2023$5,981-0.4%
2022$6,004+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000

From:

To:

DeedBook 9128, Page 176NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 7293, Page 187