Skip to content

366.5 Seventh St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block9802
Lot24
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$376,200
79%
Total Assessment$476,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,634-0.6%
2024$10,700+40.1%
2023$7,638-0.4%
2022$7,667+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft672DeedBook 9936, Page 354Recorded10/15/2025

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 8360, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1900