Skip to content

368.5 Seventh Street(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block9802
Lot26
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage642
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$240,600
71%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606-0.6%
2024$7,653+40.1%
2023$5,463-0.4%
2022$5,484+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft642DeedBook 9498, Page 923Recorded8/4/2020

Property Sale

Sale
$277,900

From:

To:

Sq Ft642DeedBook 8922, Page 280Recorded7/23/2013

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8302, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1900