Skip to content

370 Fifth St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1898

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block9804
Lot11
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage635
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,600
43%
Improvement Value:$220,600
57%
Total Assessment$384,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,579+5.4%
2024$8,139+40.1%
2023$5,810-13.9%
2022$6,749+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$437,000

From:

To:

Sq Ft635DeedBook 9505, Page 291Recorded9/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1898