Skip to content

372 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 17, 1998

Property Information

Block9802
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$576,000
64%
Improvement Value:$328,200
36%
Total Assessment$904,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,191-0.6%
2024$20,317+40.1%
2023$14,503-0.4%
2022$14,558+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5350, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1920